Welcome

Nu mai postati subiecte aici pentru ca acest forum va fi inchis. Noul site se afla la adresa web WWW.GPSZONE.RO. Va inregistrati cu un nou cont de utilizator pentru ca nu s-a putut transfera baza de utilizatori din vechiul forum si puteti posta subiectele dorite. Echipa de administrare si mii de membri s-au mutat deja pe noul forum unde sunt postate cele mai noi informatii. Multumim pentru intelegere !

Harti RNS 315

Last updated on 2 months ago
sgabytzu
Membru incepator

Salut,

A gasit cineva online hartile pentru RNS 315? Sau stiti pe cineva care sa vanda carduri cu hartile actualizate?

Multumesc anticipat.

20 posts

bogdan074
Membru junior

Buna seara, mi se pare ca nu multa lume are RNS315.
Hartile pana acum nu le-a gasit nici eu. Singura metoda e de la baieti pe OLX,
Doar cineva care se pricepe mai bine si doreste sa ne ajute si pe cei cu RNS315.
Multumim frumos.
bogdan074
Membru junior

Refacut adresa V8-East

https://mega.nz/#F!lFYg2CZQ!bSB-DT0f-...v1tB-sk6IQ

Informatii vizibile doar membrilorAceste informatii pot fi vazute doar de membrii. Te rugam sa te Inregistrezi. Daca esti deja inregistrat pe acest site, te rugam sa te autentifici.

Mai aveti nevoiee de 2 lucruri:

1. SD Samsung EVO+ tu alegi daca iei microSD sau SD normal.

Informatii vizibile doar membrilorAceste informatii pot fi vazute doar de membrii. Te rugam sa te Inregistrezi. Daca esti deja inregistrat pe acest site, te rugam sa te autentifici.

2. Laptop/PC cu cititor de SD integrat, tre sa instalezi un Linux Ubuntu pe el.
ORAK
Membru veteran

bogdan074 a scris:

..... Nu am avut rabdare pana maine

......
or sa urmeze si instructiunile de instalare......

Sa intelegem ca totul este asa de usor si de simplu, cum spui tu.
Sd Card neaparat acea marca...., in special de 32GB (m-as mira ca RNS 315 sa stie sa citeasca un SD Card de 32GB ).
Pfffff...... frumoasa descrierea cu instructiunile de instalare, sper ca macar sa functioneze si sa intelega cei care au nevoie de asa ceva.
Eu am inteles asa:
- descarc arhiva de la postul 5
- cumpar un sd card 32GB
- Laptop/PC cu cititor de SD integrat si trebuie sa instalez Linux Ubuntu pe sd card-ul de 32GB

I hope that....
To be continued ......
The story with RNS 315

@bogdan074@
cand am scris:

"I hope that....
To be continued ......
The story with RNS 315
"

Cam multe episoade pentru o telenovela.

Invata sa folosesti butonul Editează (coltul dreapta jos) si cand esti gata cu totul posteaza.

s9.postimg.org/vu3sx66uj/Untitled.jpg
malec
Membru junior

Salut!
Dupa o lunga asteptare vine si solutia pentru a face update de harti la RNS315.
Pentru mai multe detalii cititi HOW TO din arhiva atasata.

Poate ca nu este asa usor de folosit pentru toata lumea, dar este mai mult decat nimic.

ciuci
Membru

Multumim pentru descriere si link, asteptam postarile celor care vor incerca.
raluca21
Membru incepator

salut,
am descarcat din al-2-lea link din fisierul txt eba56-navpsf_update.7z dar cu 7zip nu reusesc sa desfac arhiva.
gresesc undeva ?
merci anticipat!
b23840
Membru junior

Buna,

Cu arhiva eba56... nici eu nu am avut succes. Da eroare la dezarhivare. In schimb foloseste arhiva din Mega si e ok.
Kernel32
Membru junior

Cu arhivele si eu am avut probleme dar am rezolvat-o pana la urma(am incercat pe trei PC-uri). Azi, am incercat sa scriu CID-ul la toate cardurile care le-am prins; fara folos. Maine primesc un EVO+, sunt curios daca functioneza. :)
b23840
Membru junior

Dupa cateva zile de cautari, zeci de tutoriale citite si o multime de nervi, aseara am reusit sa imi dau seama cum se foloseste Ubuntu si respectiv aplicatia data de "malec". Imi permit sa fac un tutorial care sa fie pe intelesul meu si al tuturor celor care si-au prins urechile asa cum mi le-am prins si eu luand totul de la inceput:

1. Descarca arhiva din postul lui "bogdan074" (ai nevoie sa iti faci un cont pe site-ul pe care e incarcata: Mega);
2. Descarca arhiva din postul lui "malec" (tot din Mega.nz);

Daca nu ai Ubuntu:

3. Descarca Rufus pentru a scrie un stick cu o imagine de Ubuntu;
4. Descarca o imagine de Ubuntu de pe site-ul oficial si scrie un stick bootabil ajutandu-te de Rufus;
5. Restarteaza calculatorul si ruleaza Ubuntu de pe stick (apasa F12 ca sa alegi sa booteze de pe stick);
6. Foloseste varianta "tryUbuntu" (e mai simplu decat sa instalezi sistemul de operare);

Daca ai Ubuntu sau ai facut pasii de mai sus:

7. Mergi in folder-ul in care se afla aplicatia descarcata din arhiva lui "malec" (aplicatia se numeste "mmc");
8. Apasa click dreapta in acel folder si apoi "Run Terminal" sau "Open terminal";
9. Foloseste comanda: <sudo su> fara paranteze si apasa enter, asta iti da trepturi de super user ca sa poti folosi comenzile mai departe;
10. Foloseste prima comanda din fisier-ul .txt dat de "malec":
sudo ./mmc prog_cid /dev/ ... etc. (vezi in fisier);
11. Scoate si reintrodu cardul in cititor;
12. Blocheaza cardul prin parola conform instructiunii din .txt .

Acum ar trebui sa mearga! (Eu am urmat toti pasii pana la 10.)

PS: am folosit un card Samsung EVO de 8 GB de curiozitate si nu a functionat rescrierea CID. Azi voi incerca cu un card Samsung EVO+ de 32 GB, asa cum solicita "malec" si sper ca va merge.

O zi buna!
Kernel32
Membru junior

b23840, ce mesaj primesti cand executi pasul 10, din descrierea ta ?
b23840
Membru junior

"Invalid argument" - sper sa fie eroarea data de faptul ca nu am cardul potrivit.

Tu ce eroare ai primit?
Kernel32
Membru junior

Nu cred ca e bine daca mesajul este "invalid argument" sau"permission denied".

Mi-e imi raspunde cu:

"Connection timed out
Failed to enter vendor mode. Genuine Samsung Evo Plus?"

Banuiesc ca asta trebuie sa fie mesajul pentru cardurile NON EVO+.
b23840
Membru junior

Mie "permission denied" mi-a returnat pana sa aplic <sudo su> pentru super user, apoi mi-a returnat "invalid argument".

poate imi dau seama de unde eroarea. Ce spui tu legat de - "Connection timed out Failed to enter vendor mode. Genuine Samsung Evo Plus?" - este mult mai plauzibila ca eroare de card nepotrivit.

Poate mai apar si alti colegi care au incercat...
Kernel32
Membru junior

Ultimul mesaj a aparut dupa ce am copiat mmc-ul pe local si i-am schimbat modul de executie. Default era doar r/w fara x.

Incerca sa-i dai: "chmod 777 mmc" , eventual verifica atributele cu comanda"ll";
malec
Membru junior

Sfatul meu este sa nu mai incercati cu alte SD-uri, nu o sa mearga.
Samsung EVO+ merge datorita faptului ca Samsung a facut public o comanda de a intra in manufacturer mode si asa este posibila schimbarea CID-ului.

Deci incercati doar cu Samsung EVO+, cel rosu, SD normal (capacitatea minima este 32Gb ) sau microSD (capacitatea minima 16Gb )
Kernel32
Membru junior

Abia maine imi ajunge cardul.

A reusit cineva sa faca toata procedura si sa functioneze pe masina ?
ygor
Membru incepator

Va salut. Ma numesc Florin si e prima mea postare aici. Bine v-am gasit.
Am si eu o problema cu descarcatul hartilor din Mega. LA 25% se opreste, altadata la noua. Am incercat ambele moduri de descarcare, acelasi lucru. Gresesc eu undeva?
Multumesc
b23840
Membru junior

Ai facut cont pe Mega?
Altfel nu poti descarca, ai ratie!
Kernel32
Membru junior

Pana la urma am primit un card EVO+.

Domnilor, chiar functioneaza!

L-am probat pe masina.

Malec, multumim frumos pentru informatii !
You can view all discussion threads in this forum.
You can start a new discussion thread in this forum.
You cannot reply in this discussion thread.
You cannot start on a poll in this forum.
You cannot upload attachments in this forum.
You cannot download attachments in this forum.

Users Online Now

Guests Online: 2

Members Online: 0

· Total Members: 150,035
· Newest Member: valutz6969

Copyright © 2009-2016 GPS Zone RO.